Nytårsaften og vagt
  • Yngre Læger
14. december 2018

Et medlem har stillet os dette spørgsmål: "Min stilling udløber med udgangen af året. Pga. sygdom i afdelingen er jeg nu blevet bedt om at tage døgnvagten den 31. december. Er det efter reglerne?"

Svar
Nej, det er ikke efter reglerne.  Din stilling udløber den 31. december, og du kan derfor ikke blive pålagt en vagt, der strækker sig udover den 31. december kl. 24.

Du kan naturligvis indgå en frivillig aftale om at passe vagten, forudsat du kan overholde hviletids- og fridøgnsbestemmelserne (overenskomsten § 29). De kræver, at man skal have 11/8 timers hvile mellem 2 døgns hovedarbejder. Så hvis du starter på din nye arbejdsplads 1. januar kl. 9, kan du ikke have en døgnvagt den 31. december.