Ændring af arbejdsplan pga. sygeplejerskernes strejke
  • Yngre Læger
17. juni 2021

Et medlem har stillet os dette spørgsmål:

Nu bliver sygeplejerskernes strejke en realitet, og vores afdeling bliver ramt. Det betyder, at der er en del arbejde, vi ikke kan lave. Vores ledelse har i den forbindelse talt om, at de vil ændre i vores arbejdsplan, så vi holder fri, selvom vi ifølge planen skulle have været på arbejde. Kan ledelsen det, hvis de ikke vil give os løn for de timer, vi skulle have arbejdet?

Svar
Nej, det kan ledelsen ikke. Det er kun, hvis I har afspadsering fra en tidligere normperiode, eller hvis I selv siger ja til at tage nogle fridage uden løn, at det kan lade sig gøre.

Afspadsering fra en tidligere normperiode skal ifølge overenskomsten varsles med 48 timer, og de skal senest være afspadseret i kalendermåneden efter afslutning af normperioden. Se overenskomsten § 17 stk. 2.

Ledelsen må også gerne spørge, om I har lyst til at tage nogle fridage, når der nu alligevel ikke er noget at lave.

Ledelsen må også gerne sende jer hjem med løn, hvis der ikke er noget, I kan lave på afdelingen.

Men ellers gælder overenskomstens regler om, at ændringer i arbejdsplanen skal varsles med 4 uger. Se overenskomsten § 17 stk. 1. 

Tag fat i din tillidsrepræsentant, hvis ledelsen fastholder at ændre i arbejdsplanen med kort varsel.